Poszczenie i oczyszczanie w ostatnim czasie stało się popularne. Większość tradycji leczniczych i religijnych zaleca poszczenie jako sposób  na  wzmocnienie ciała i ducha. To jak pościmy zależy od intencji i stanu zdrowia. Jest ściśle związane z każdym indywidualnie. Można pościć spożywając tylko jeden pokarm, lub eliminując grupę produktów, albo możemy przejść na post całościowy spożywając tylko wodę.  Jeśli decydujemy się na post warto to zrobić świadomie, jest to idealny moment na zatrzymanie się i przemyślenie tego jak żyjemy, gdzie są umieszczone nasze priorytety i czy działamy dla dobra swojego i wszystkich osób z nami związanych. Wtedy proces będzie głęboki i przyniesie pożądane efekty, wzniesie nasze życie na wyższy poziom.

Bardzo popularne są posty opierające się na sokach warzywnych, owocowych lub warzywno-owocowych. W medycynie chińskiej możemy znaleźć zalecenia, że  spożywane tylko soków w nadmiarze, może osłabić siły metaboliczne i trawienne, wychłodzić organizm i powodować nienormalny wzrost wagi po okresie postu. Ważne jest aby rodzaj i czas trwania postu dopasować indywidualnie, inaczej może przynieść odwrotny, czyli niekorzystny efekt.

Planując post warto odpowiednio przygotować organizm. Dobrze jest zacząć stopniowo, od eliminacji konkretnych produktów w jednym dniu w tygodniu. Jeżeli chcemy przeprowadzić post całkowity, zacznijmy od jednego popołudnia w tygodniu (np. ostatni posiłek spożywamy o 15:00), w kolejnym tygodniu wyłączmy już cały dzień. Jeśli zdrowo się odżywiamy, nasze posiłki są lekkostrawne, jesteśmy wolni od alkoholu i używek, mamy połowę drogi za sobą. W takim przypadku proces poszczenia można przeprowadzić szybciej. Ale jeśli nasza dieta jest raczej tłusta i niezdrowa, spożywamy alkohol, palimy papierosy wtedy korzystniej jest pościć stopniowo. W przeciwnym razie może dojść do poważnego osłabienia organizmu.

Jak prawidłowo pościć?

  • Stwórz przestrzeń do poszczenia. Zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku umysłowego i fizycznego, utrzymuj swoje ciało w cieple.
  • Świadomie dobieraj produkty, tak aby ich jakość była wysoka, powoli przeżuwaj pożywienie.
  • Staraj się jeść 1-2 razy dziennie, jeśli odczuwasz znaczne osłabienie i głód zwiększ ilość posiłków, posiłki powinny być małe, tak aby pozostawał po nich lekki niedosyt.
  • Zawsze używaj czystej wody i pożywienia.
  • Jeśli chcesz spożywać soki, powinny być świeżo wyciskane.
  • Tradycyjnie postom powinny towarzyszyć lewatywy, tak aby usprawnić proces oczyszczania, pomagają szczególnie na ból głowy występujący podczas poszczenia, który może być objawem zastoju jelit.
  • Zaczynaj i kończ post stopniowo, przeznacz jedną trzecią długości postu na wychodzenie z niego, dodając pokarmy z innych grup w małych ilościach.

Kluczowym aspektem dla całego procesu jest zakończenie postu, stopniowe rozszerzanie diety jest tutaj bardzo ważne.  Jeśli zakończymy drastycznie i zaczniemy się objadać, wszystko co uzyskaliśmy podczas postu pójdzie na marne, znowu dojdzie do nagromadzenia toksyn i obciążenia organizmu.

Posty nie są wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących, dla osób które przed dłuższy czas nie miały dostępu do właściwego pożywienia, z tego powodu są wyniszczone. Podczas zimnej pogody długotrwały post może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Rodzaje postów.

Post na surowych warzywach, owocach lub płynach. Szczególnie polecane dla tych którzy chcą przejść na dietę wegetariańską, a ich wcześniejsza dieta obfitowała w produkty pochodzenia zwierzęcego. Według medycyny chińskiej lepiej jest spożywać jeden rodzaj produktu w trakcie jednego posiłku, łączenie np. w sałatkach może pogarszać trawienie i oczyszczanie.

Post na warzywach gotowanych na parze. Szczególnie polecany osobom, które miały tendencje do przejadania się słodyczami, orzechami, zbożami,  nabiałem, nasionami strączkowymi.  Zaleca się tutaj delikatne gotowanie na parze, tak aby nie rozgotować produktu.

Post na pełnych ziarnach zbóż.  Polecany u osób, które chcą zwiększyć swój potencjał umysłowy. U których przeważa uczucie zimna i niedoboru. Wskazany jest tutaj ryż i inne zboża gruboziarniste. Proso jest bardzo polecane, ponieważ posiada naturę alkalizującą i detoksykującą. Szczególnie podczas tego postu, ważne jest dokładne przeżuwanie każdego kęsu, tak aby enzymy trawienne miały szanse zadziałać.

Post całkowity. Rekomendowany dla osób, które cierpią na przerost drożdżowców, nadwagę lub otyłość. Nie jest on odpowiedni dla osób wychudzonych. Według medycyny chińskiej, można go zastosować bez przygotowania maksymalnie przez 36h. Do tego czasu jest bezpieczny, o ile stworzymy odpowiednie warunki, takie jak spokój fizyczny i psychiczny, zrezygnujemy z prowadzenia samochodu i innych maszyn.

W każdym poście, za wyjątkiem postu całkowitego, wskazane jest spożywanie świeżej wody i naparów ziołowych.

Znaczenie postu w praktykach duchowych.

Zachowanie powściągliwości żywieniowej wspiera praktyki duchowe. Proces medytacyjny, jest głębszy, gdy organizm nie jest obciążony trawieniem i nadmierną ilością pożywienia. Podczas praktyk duchowych pożywienie schodzi na drugi plan, jednak istnieją pewne pokarmy które mogą wspomóc całą transformację. Filozofia wschodnio-indyjska zwraca uwagę na rodzaje pokarmów, które determinują nastrój i zachowanie ludzi.

Ciemne cechy osobowości, podatność na obniżony nastrój występują u ludzi, którzy spożywają produkty słabej jakości, rozgotowane, nadpsute lub przetworzone. Często pochodzące od przekarmionych i nieszczęśliwych zwierzą. Pokarmy takie pogarszają nastrój.

Ludzie agresywni i materialistyczni, często spożywają produkty o nadmiernie pobudzającym charakterze. Za mocno i zbyt intensywnie przyprawione pokarmy, mięsa półsurowe (szczególnie dziczyzna), oraz pokarmy rozgotowane.

Sattwiczna żywność podnosi zdolności duchowe i umysłowe, wpływając na umiejętność zachowania wewnętrznego spokoju, kontrolowania swoich nastrojów, wspomaga przejście na głębsze poziomy medytacji. Szczególnie polecana dla osób, które medytują, bądź zajmują się zawodowo sferą duchową. Pokarmy te wprowadzają równowagę , nie czerpią energii z ciała i nie wpływają nadmiernie na umysł.  Żywność taka jest świeżo przygotowana, umiarkowanie gotowana i nienadmiernie przyprawiona czy posolona. Zalicza się do niej owoce, warzywa, zboża, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Ważny jest sposób przygotowania, produkty puszkowane lub gotowe kupne  dania będą miały niekorzystny wpływ na nastrój.

Podczas sesji medytacyjnych i modlitw, wzmacnia się trawienne wchłanianie, dlatego proste pokarmy są najbardziej wskazane. Unikamy łączenia różnych produktów.

O sttawicznym modelu żywieniowym będę jeszcze pisała w kolejnych postach.

Udostępnij: