Cukier jest głównym paliwem wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek rakowych. Badania pokazały, że komórki rakowe w niemal pięćdziesięciokrotnie szybszym tempie , przyswajają cukier (wszystkie jego rodzaje), niż robią to komórki zdrowe. Najlepszą profilaktyką antyrakową i pierwszą terapią dietetyczną w leczeniu raka, jest eliminacja cukru z jadłospisu. Mowa tutaj, nie tylko o białym bądź trzcinowym cukrze (słodycze itp.), ale również cukrach zawartych w suszonych owocach, miodzie, syropie z agawy, owocach (w nadmiernej ilości), białym pieczywie i jego przetworach.

Trochę więcej o badaniu nad cukrem i komórkami rakowymi..

W badaniu, o którym wspomniałam wyżej, wykorzystano obrazowanie pozytywną tomografią emisyjną (PET), umożliwia ona wykrywanie aktywnych skupisk komórek nowotworowych. Do badania PET, pacjenci muszą przystępować na czczo, a tuż przed nim podaje się im dawkę radioaktywnego cukru. Cukier ten krąży we krwi i jest wychwytywany przez wygłodniałe komórki rakowe, które na zeskanowanych obrazach zaczynają się żarzyć jak świetliki. Im wyższe tempo spożycia glukozy, co na obrazie odpowiada większemu zagęszczeniu rozświetlonych komórek nowotworowych, tym bardziej agresywny nowotwór. Stan podwyższonego poziomu glukozy we krwi, stymuluje wzrost komórek rakowych, pomaga im się mnożyć i opierać się radioterapii i chemioterapii, co gorsza spożycie dowolnego cukru (nie ważne, że pochodzi on z miodu, owoców bądź jest to po prostu biały cukier), zmniejsza aktywność pewnych komórek układu immunologicznego, tych które odpowiadają za obronę organizmu. Najlepszym co można zrobić dla siebie w walce z chorobą, to wyeliminować ten składnik ze swojego jadłospisu. Dla ludzi zdrowych jest to bardzo dobra profilaktyka antyrakowa.

Produkty sprzyjające namnażaniu się komórek rakowych i  których najlepiej pozbyć się z jadłospisu to:

  • Cukier biały i trzcinowy, syrop z agawy, miód (u osób zdrowych może pojawiać się sporadycznie), słodycze, owoce w nadmiernej ilości i przetwory z nich, wypieki cukiernicze, biała mąka i jej przetwory (bułki, chleb, chałka, rogaliki, gofry, babeczki, torty itp.), chleb typu Vasa, krążki kukurydziane i ryżowe, syropy, suszone owoce, soki owocowe, bezy, lody, biały ryż, kasza manna, alkohol i inne używki, fast foody.

 

Dobrze jest być świadomym tego co nam szkodzi, ale nie można zapomnieć o całym arsenale produktów, które mogą nam pomóc w walce z chorobą. Poniżej wymienię produkty, które świetnie odtruwają nasz organizm, chronią przed nowotworami.

Liście i korzenie mniszka lekarskiego:  niewiele osób wie, że wszystkie części mniszka są jadalne! Tak często pomijany w strefie kulinarnej, świetnie się nadaje do koktajli i sałatek. Roślina ta fantastycznie wspiera florę bakteryjną, przez zawartość inuliny i lewuliny. Pobudza perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnianie i usuwanie toksyn z organizmu. Często wytwarza się z niego gorzkie nalewki, które są bardzo polecane, gdyż pobudzają trawienie i detoksykację.

Kiełki brokułów: mają niesamowite zdolności detoksykacyjne, usuwają zanieczyszczenia z krwi, szczególnie metale ciężkie. Kiełki brokułów należą do rodziny warzyw kapustnych, warto korzystać z całej grupy: kapusta, jarmuż, kalafior, brukselka. Kiełki brokułów szczególnie słyną z usuwania z krwi benzenu i akroleiny, dlatego są szczególnie polecane dla osób, które mieszkają niedaleko stacji benzynowej lub lotniska, oraz mają mały kontakt z naturą.

 

Ostropest plamisty: posiada silne właściwości wspierające wątrobę . Można ją spożywać na surowo lub w postaci naparu. Ponieważ wykazuje bardzo silne zdolności odtruwania wątroby, w czasie chemioterapii jest szczególnie polecany ponieważ chroni wątrobę przed uszkodzeniami chemicznymi.

 

Chlorella i spirulina: zielone glony, które hamują przyswajanie metali ciężkich. Bardzo polecane dla wszystkich, którzy mieszkają w dużych zatłoczonych miastach, gdzie występuje wysoki wskaźnik smogu w powietrzu. Decydując się na spożywanie tych produktów, należy pamiętać ,że mają wysoką zawartość miedzi. Osoby z angiogenezą i wysoką zawartością miedzi powinny unikach spożywania. Dostępne w postaci proszku lub w tabletkach.  Jeśli zdecydujemy się na suplementy warto zwrócić uwagę z jakiego kraju pochodzą, najlepiej gdyby dana firma posiadała odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość produktu.

 

Burak i botwina:  są bogatym źródłem betalain (czerwonego i żółtego barwnika) oraz betainy (usprawnia przetwarzanie tłuszczów przez wątrobę), które są bardzo silnymi antyoksydantami, dzięki czemu mają działanie przeciwrakowe i detoksykacyjne.

Zaopatrując się w konkretne produkty, dobrze jest wybierać te o bardzo dobrej jakości. Ze względu na rodzaj uprawy czy magazynowania, dany produkt może zmieniać swoje właściwości. Idealnym przykładem jest tutaj cynamon, Cejloński posiada właściwości antyrakowe, a cynamon chiński niestety jest rakotwórczy.

W niektórych publikacjach można również znaleźć informacje o zbawiennym wpływie postów i głodówek, o czym będę pisała w kolejnym poście.

Udostępnij: