Obecnie dostępność produktów o wysokiej jakości jest na wyciągnięcie ręki. Wiele się mówi odnośnie tak zwanych superfood i włączania ich do codziennej diety.  To wszystko zachęca do spożywania podczas jednego posiłku rożnych bardzo odżywczych składników, w rezultacie organizm może mieć trudność z wytworzeniem wszystkich potrzebnych enzymów trawiennych niezbędnych do procesu wchłaniania. Niekorzystne procesy fermentacyjne i gnilne, które mogą zachodzić po źle połączonych pokarmach, są przyczyną wielu chorób( w tym otyłości) i złego samopoczucia.

Dzisiaj omówię jak najlepiej łączyć produkty, aby ułatwić ich trawienie i wchłanianie.

Świadome łączenie pokarmów ma kluczowe znaczenie dla procesów trawiennych. Za każdym razem należy ocenić swoją sytuację. Jeżeli mówimy o zdrowym organizmie możemy pozwolić sobie na żywienie bardziej zróżnicowane. Sytuacja się zmienia kiedy mamy do czynienia ze stanem chorobowym lub po prostu złym samopoczuciem.  Wtedy lepiej się zdecydować na prostą dietę. Bardzo istotną kwestią jest zdolność trawienia i wchłaniania organizmu, dlatego należy  dobierać tak pokarmy aby ich przyswajalność była najlepsza i łatwa dla organizmu.

Po pierwsze ważne jest regularne spożywanie posiłków o stosunkowo niewielkiej objętości. (Ich objętość jest indywidualna i zależy od zapotrzebowania energetycznego, które jest dla każdego inne.) Dobrze jest spożywać od 4-5 posiłków dziennie z przerwami nie dłuższymi niż 3-4 h. Kiedy prowadzimy mniej intensywne życie ilość posiłków można zmniejszyć.

Produkty, które należą do grupy białek, łączymy tylko z zielonymi warzywami i warzywami nieskrobiowymi.

Produkty, które możemy łączyć w jednym posiłku:

 • Produkty białkowe: Jajka, mięso, ryby, przetwory mleczne: jogurt, ser twarogowy, mozzarella, kefir, maślanka,  orzechy, fasola, soczewica, groch, ciecierzyca, soja, bób,
 • Warzywa zielone i warzywa nie skrobiowe: Zielone warzywa liściaste, kapusta, kalafior, brokuły, kiełki lucerny, seler naciowy, szparagi, rzodkiew, ogórek, cukinia, cebula, czosnek, zielona fasolka, słodki groszek, świeża kukurydza, wodorosty, mikroalgi.

Nie należy łączyć np. produktów białkowych ze zbożami i produktami skrobiowymi (cała lista poniżej ). Produkty białkowe są trudne do całkowitego strawienia. Soki żołądkowe mają największy udział w trawieniu białek, jeśli w naszym posiłku dodatkowo pojawią się zboża lub produkty skrobiowe, enzymy trawienne mogą sobie nie poradzić, lub ich ilość może być zbyt mała. W takim przypadku dochodzi do niestrawienia białka i do procesów fermentacyjnych, a ich efektem mogą być np. wzdęcia, bóle brzucha, nadżerki.

Warzywa skrobiowe łączymy w jednym posiłku  tylko z warzywami zielonymi i nie skrobiowymi, oraz z produktami tłuszczowymi i olejami.

Produkty, które możemy łączyć w jednym posiłku:

 • Produkty skrobiowe zboża: kasza, ryż, makaron, chleb, ziemniaki, bataty, buraki, pasternak, marchew, dynia , pietruszka korzeń, seler korzeń.
 • Warzywa zielone i warzywa nie skrobiowe:Zielone warzywa liściaste, kapusta, kalafior, brokuły, kiełki lucerny, seler naciowy, szparagi, rzodkiew, ogórek, cukinia, cebula, czosnek, zielona fasolka, słodki groszek, świeża kukurydza, wodorosty, mikroalgi.
 • Produkty tłuszczowe i oleje:Awokado, oliwki, masło, śmietanka, śmietana kwaśna, oleje (np. oliwa z oliwek, olej lniany itd.)

Owoce słodkie łączymy tylko z owocami półkwaśnymi w jednym posiłku:

 • Słodkie owoce: Figa, banan, daktyl, kaki, suszone owoce
 • Półkwaśne owoce: Jabłko, jagody, gruszka, morela, brzoskwinia, winogrona, śliwka, wiśnia, mango, papaja

Owoce półkwaśne łączymy tylko z owocami kwaśnymi w jednym posiłku:

 • Półkwaśne owoce:Jabłko, jagody, gruszka, morela, brzoskwinia, winogrona, śliwka, wiśnia, mango, papaja
 • kwaśne owoce: Cytrusy, truskawka, ananas, granat, kiwi.

Warto pamiętać o pewnych wyjątkach od głównych reguł:

 • Melona należy jeść osobno, nie łącząc go z niczym. Jest trawiony bardzo szybko, zestawienie go z innymi produktami, opóźnia ich trawienie co prowadzi do niekorzystnych procesów fermentacyjnych.
 • Cytrusy dobrze łączą się z zielonymi i nie skrobiowymi warzywami,
 • Sałata i seler naciowy, dobrze komponują się ze wszystkimi owocami,
 • Orzechy, nasiona oleiste, ser, jogurt, kefir i inne fermentowane produkty mleczne dobrze łączą się ze wszystkimi kwaśnymi owocami.
 • Spożywanie soków pomiędzy posiłkami może zaburzyć trawienie, chyba że minęły dwie godziny od posiłku skrobiowego lub 4 godziny od posiłku białkowego,

Ważne jest aby pamiętać, że do posiłków nie spożywamy wody i innych napojów. Odstęp powinien wynosić około 30-40 minut przed i po posiłku. W przeciwnym razie rozcieńczymy soki trawienne i zaburzymy cały proces wchłaniania. Efektem mogą być wzdęcia, uczucie zbytniej pełności w żołądku, obniżony spadek energii po posiłku, a w dalszym wymiarze ogólne osłabienie, nadżerki.

 

 

 

Bibliografia.

 1. „Podstawy żywienia Klinicznego” edycja czwarta. Lubos Sobotka.
 2. „Zagłodzić Raka”, Metaboliczne podejście do walki z chorobą nowotworową. Nasha Winters, Jess Higgins Kelley. Wydanie polskie 2018.
 3. „Odżywianie dla zdrowia”, Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu. Paul Pitchford. Wydanie III 2017.
 4. „Normy żywienia”, Instytut Żywności i Żywienia. Wydanie 2017.
 5. „Tabela wartości odżywczych”, Instytut Żywienia i Żywności. Wydanie 2017.

 

 

Udostępnij: